pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 1 lipca 2021
  • wyświetleń: 1538

Kolejny Dzień Pustej Klasy SP w Rudołtowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach" podaj

Wszystko wskazuje na to, że Ogólnopolska akcja Dnia Pustej Klasy już na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych wydarzeń w Szkole Podstawowej w Rudołtowicach. Tegoroczną edycję dnia bez tradycyjnych ławek, tablic i... komputerów obchodziliśmy w piątek 18. czerwca. Szczególnie sprzyjająca tego dnia aura pogodowa, sprawiła, że przebywanie na świeżym powietrzu było wyjątkowo przyjemne.

Kolejny Dzień Pustej Klasy SP w Rudołtowicach - 18.06.2021 · fot. Elżbieta Konieczny


Uczniowie większość swoich zaplanowanych lekcji spędzili na terenie zielonym wokół szkoły. Mieli tam okazję skorzystać z takich atrakcji, jak "Klasa pod Chmurką" - szkolne ławki wyniesione na zewnątrz, "przy których dużo przyjemniej wyszukuje się związków frazeologicznych, niż gdy stoją one tradycyjnie w klasie" - jak to skomentował jeden z uczniów. Drugą atrakcją była możliwość przejścia "Pszczelego Traktu" i zaznajomienia się z ciekawostkami dotyczącymi życia owadów zapylających.

Bardziej dociekliwi mogli też odczytać tajne hasło, pozostawione dla nich przez pszczoły. Najmłodsi uczniowie próbowali sobie wyobrazić, jak to jest oglądać świat, jak jest się całkiem malutkim. W związku z tym przygotowali na trawniku "przyrodnicze trasy" dla ludzików z LEGO. Wykorzystali do tego szyszki, kamienie, patyczki, liście i inne dary lasu.

Głównymi atrakcjami czerwcowego Dnia Pustej Klasy były jednak dwie inne aktywności. Pierwsza z nich stanowiła zwieńczenie całorocznego cyklu Edukacji Regionalnej, prowadzonej w naszej szkole od września. Pani Asia Niesyto - nauczyciel muzyki, nauczyła wszystkich uczniów tradycyjnej śląskiej przyśpiewki i tańca "Jo do lasa niy pójda". Ponad 130 uczniów rudołtowickiej szkoły, uroczyście odtańczyło piękny układ taneczny z piosenką na ustach. Młodzież udowodniła w ten sposób, że śląskie tradycje nadal są żywe i mają szansę być kontynuowane.

Drugim ważnym punktem programu był udział uczniów w "Szkolnej Imprezie na Orientację". Polegała ona na odnalezieniu w terenie 11-stu punktów kontrolnych. Punkty te zostały zaznaczone na mapie, którą uczestnicy mieli do swojej dyspozycji. Dodatkowym zadaniem było spisanie z odnalezionych miejsc literek, które na końcu, czytane w odpowiedniej kolejności, utworzyły hasło-przesłanie: "Jest tylko jeden sposób nauki - poprzez działanie". Odszukiwaniu punktów kontrolnych towarzyszyły silne emocje i ogromna dawka entuzjazmu. Rekordziści ukończyli zadanie w ciągu 9 minut.

Czerwcowa edycja Dnia Pustej Klasy wywołała wśród uczniów wiele pozytywnych emocji. Okazuje się, że kontakt z przyrodą i przebywanie na świeżym powietrzu ma na młodych ludzi zbawienny wpływ i jest szansą na regenerację po pandemicznej izolacji. W związku z tym, wrześniową edycję Dnia Pustej Klasy planujemy zorganizować z większym rozmachem - już poza ogrodzeniem szkoły, na okolicznych łąkach i w lesie.

Elżbieta Konieczny

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach" podaj