pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 10 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1455

Goczałkowice to miejsce edukacyjnych szans

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach" podaj

Goczałkowice-Zdrój zajęły IV miejsce w ogólnopolskim rankingu "Miejsca edukacyjnych szans" w kategorii gminy wiejskie.

Goczałkowice-Zdrój - miejsca edukacyjnych szans
Wyróżnienie odebrała Maria Ożarowska, sekretarz gminy Goczałkowice-Zdrój podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty "Edukacja Przyszłości" w Lublinie. · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Ranking został przygotowany przez redakcję Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" oraz Fundację Naukową Evidence Institute. Wzięto w nim pod uwagę trzy składowe. Pierwszą z nich jest zróżnicowanie wyników uczniów na egzaminie ósmoklasisty. Im niższe nierówności, tym wyższa pozycja w rankingu. Drugą składową są wyniki najsłabszych uczniów w gminie na tym samym egzaminie. Im wyższe są wyniki najsłabszych, tym wyższa pozycja w rankingu. Ostatnia składowa to procent dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją przedszkolną. Im większy, tym wyższa pozycja w rankingu. Wzięto pod uwagę dane z ostatnich czterech lat.

W rankingu zostały ujęte również dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Szacując każdą składową rankingu wzięto pod uwagę dochody własne gmin w przeliczeniu na mieszkańca oraz procent osób bezrobotnych. W ten sposób gminy, które mają trudniejszą sytuację ekonomiczno-społeczną mogą być porównywane z gminami w obiektywnie lepszej sytuacji. Końcowa pozycja w rankingu została obliczona jako średnia trzech składowych.

Ranking składał się z pięciu kategorii: miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, małe miasta, gminy wiejskie. W tej ostatniej kategorii I miejsce zajęła gmina Michałowice (woj. mazowieckie). Zaszczytne, IV miejsce przypadło gminie Goczałkowice-Zdrój.

Nasza gmina została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce poszczególnych kategorii jako jedna z czterech gmin województwa śląskiego. Wśród miast na prawach powiatu Żory zajęły VII miejsce, wśród miast powiatowych Cieszyn znalazł się na V lokacie, a w kategorii gmin wiejskich Konopiska zajęły VIII miejsce.

Jak podkreślają organizatorzy, ranking ma na celu wskazanie tych samorządów, które w wyjątkowy sposób wspierają słabszych uczniów, zwłaszcza w obliczu wyzwań dla edukacji w czasie pandemii.

ar / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach" podaj