pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 27 maja 2021
  • wyświetleń: 1419

Warsztaty dla uczniów SP1 - nauka przedmiotów ścisłych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 1" podaj

Dzięki współpracy z Uniwersytetem Śląskim, duża grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie mogła uczestniczyć w darmowych warsztatach prowadzonych przez wykładowców uczelni. Warsztaty obejmowały 6 tematów z biologii, techniki, informatyki i matematyki. Spotkania odbyły się na miarę naszych czasów, czyli online.

Warsztaty dla uczniów SP1 - nauka przedmiotów ścisłych · fot. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie


Już w marcu jedna z klas siódmych miała niecodzienną lekcję biologii. Zajęcia poprowadził zaproszony gość prof. dr hab. Robert Musioł, pracownik Uniwersytetu Śląskiego. Temat wykładu profesora brzmiał "Skąd się biorą leki". Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały pierwsze substancje, które pomagały ludziom w utrzymaniu zdrowia już kilka tysięcy lat temu, jak doszło do powstania pierwszych leków i jak powstają - a właściwie jak projektuje się współczesne leki. Wykład zakończył się pytaniami i jak można było się spodziewać, padło pytanie na czasie, czyli o szczepionkę przeciwko COVID. Pan profesor szczegółowo opowiedział o etapach tworzenia szczepionek i procesie ich wprowadzania na rynek.

W połowie marca uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w kolejnych, niecodziennych zajęciach - tym razem z matematyki. Wspólnie z panem dr Łukaszem Dawidowskim z Uniwersytetu Śląskiego uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie "Czy proste równoległe mogą się przecinać?". Od początku wykładu dzieci bardzo się zaangażowały i chętnie odpowiadały na pytania, ale również same je zadawały. Pierwszym pytaniem, na które musiały odpowiedzieć, było: "Co to są proste równoległe?". Kolejne pytania dotyczyły aksjomatów geometrii euklidesowej oraz tego czy zawsze są one spełnione.

Uczniowie poznali geometrię nieeuklidesową, w której nie działa ostatni z aksjomatów. Ten system geometryczny został zbudowany przez matematyków Mikołaja Łobaczewskiego i Jánosa Bolyai. Okazało się wtedy, że odpowiedź na początkowe pytanie nie zawsze jest twierdząca.

Końcem marca odbył się kolejny wykład z matematyki. Tym razem poprowadziła go pani dr Anna Brzeska a postawione na początku pytanie brzmiało: "Jak grać, żeby wygrać?". W trakcie wykładu zostały zaprezentowane najbardziej typowe techniki wyznaczania strategii optymalnych. Jednym z przykładów doboru odpowiedniej strategii do okoliczności był tzw. "Dylemat więźnia".

"Czy plastik jest fantastic?" - taki temat miało spotkanie z p. dr Justyną Jurek-Suligą, wykładowcą Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wszystko przedstawiono w zaskakująco ciekawy sposób, okraszono ciekawą dyskusją. Omówiono bardzo dużo interesujących przykładów a postawione na początku pytanie okazało się być inspiracją do dalszych rozważań.

"Czy materiał może być inteligentny?" to temat drugiego spotkania z techniki, na które zaprosili nas naukowcy Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - pani dr inż. Sylwia Golba i pani dr Justyna Jurek - Suliga. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas V - VIII. Tym razem w trakcie zajęć przeprowadzono kilka interesujących doświadczeń. Sporym zainteresowaniem w dyskusji cieszyły się materiały fluorescencyjne.

Kolejne zajęcia związane były z informatyką i dotyczyły aplikacji internetowych oraz ich tworzenia. Wzięli w nich udział uczniowie klas siódmych i ósmych, a prowadzone były przez dr inż. Przemysława Kudłacika.
Przeprowadzenie tak wielu zajęć dla tak dużej grupy uczniów w tak krótkim czasie było możliwie dzięki prowadzonemu w tym czasie nauczaniu online.

Jednocześnie dziękujemy wszystkim prowadzącym za profesjonalne prowadzenie zajęć w ramach Kształcenia dla Przyszłości - jednej z wielu inicjatyw Uniwersytetu Śląskiego.

us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/ksztalcenie-dla-przyszlosci/

Szkoła Podstawowa nr 1

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa nr 1

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 1" podaj